Jak sprawdzić Biuro Podróży?

Jak sprawdzić Biuro Podróży?

Z badań opinii przeprowadzonych dla UOKiK wynika, że zaledwie 17% ankietowanych wie gdzie można sprawdzić, czy biuro turystyczne działa legalnie. Stan wiedzy, na temat działalności touroperatorów wśród konsumentów powinien się zwiększyć, dla dobra ich samych. My podpowiadamy, jakie biuro podróży wybrać, by nie podzielić losu klientów Sky Clubu.

Upadek biura podróży Sky Club przerwał wakacyjny wypoczynek i zniweczył letnie plany tysięcy Polaków. Dla większości był też ogromnym zaskoczeniem, choć w branży temat złej kondycji finansowej spółki nie był tajemnicą. Część biur podróży nie zdecydowała się nawet na sprzedaż wycieczek organizowanych przez tego touroperatora, mając na względzie dobro swoich klientów. By na przyszłość uniknąć sytuacji podobnej do tej, w której postawieni zostali klienci Sky Clubu, warto sprawdzić czym powinno charakteryzować się wiarygodne biuro podróży.

 

Zgodnie z prawem

Przed kupnem wycieczki należy sprawdzić czy biuro turystyczne działa legalnie. - Dowód na to znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urzędy Marszałkowskie. mówi Paweł Tyczyński, właściciel Biura Podróży Martin z Piły. Z rejestru można dowiedzieć się także o gwarancji ubezpieczeniowej, bankowej lub ubezpieczeniu na rzecz klientów. Wszystkie te informacje są dostępne na stronach internetowych Urzędów Marszałkowskich.

 

Kto da więcej?

Przed skorzystaniem z oferty warto także sprawdzić jaką formę działalności gospodarczej wybrało biuro podróży. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o) odpowiadają prawnie tylko do wysokości kapitału zakładowego, który wynosi minimum 50 tysięcy złotych, co jest bardzo małą kwotą, jak na branżę turystyczną. Najkorzystniejszą z punktu widzenia klienta jest forma spółki jawnej. – Jest to najbardziej przejrzysta forma działalności gospodarczej, w której klient ma łatwy dostęp do potrzebnych informacji. Wybierając spółkę jawną, miałem świadomość, że  w przypadku jakichkolwiek roszczeń klientów lub innych zobowiązań  biura, będę odpowiadał całym swoim majątkiem. – mówi Paweł Tyczyński, właściciel Biura Podróży Martin z Piły.

 

Sprawdź rzetelność

Każdy klient przed kupnem oferty może sprawdzić, czy biuro nie widnieje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeśli figurują tam kwoty w wysokości kilku tysięcy złotych, nie ma powodów do obaw. Należy przecież pamiętać jakimi sumami obraca branża turystyczna. Jednak, gdy zadłużenie sięga milionów, tak jak było to w przypadku Sky Clubu, powinniśmy zacząć się martwić. Część biur posiada także Certyfikat Rzetelności, który umieszczany na stronie internetowej, odsyła do bazy danych Krajowego Rejestru Dłużników. Klient ma pewność, że będąc członkiem programu Rzetelna Firma, wybrane przez niego biuro podróży jest wolne od długów.

 

Znany i lubiany

To jak długo touroperator działa na rynku, jest kolejnym kryterium, którym powinien kierować się klient podczas poszukiwania wiarygodnego biura podróży. Wieloletnia działalność firmy pozwala jej wyrobić sobie opinię wśród lokalnej społeczności oraz turystów, którzy skorzystali z jej usług. Jak pokazał przykład Sky Clubu, nawet duże przedsiębiorstwa turystyczne, których obroty sięgają milionów złotych, są obciążone ryzykiem upadku.  Warto więc się zastanowić nad skorzystaniem z usług mniejszych touroperatorów, którzy współpracują ze sprawdzonymi kontrahentami z zagranicy. W związku z tym, iż jest to działalność na mniejszą skalę, właściciele tych biur osobiście sprawdzają wszystkie lokalizacje, do których wysyłają swoich turystów. Dzięki temu klient ma pewność, że spędzi urlop w najlepszych warunkach.  

Upadek Sky Clubu nie powinien stanąć na przeszkodzie w realizacji wakacyjnych planów. Weryfikując kilka faktów można łatwo sprawdzić czy wybrane biuro podróży jest wiarygodne. Optymizmem napawa fakt widocznej poprawy sytuacji na rynku finansowym. Kurs złotego się umacnia, ropa znacznie staniała, co w konsekwencji spowodowało spadek cen paliw. Taka sytuacja sprzyja stabilizacji branży turystycznej.  Kierując się więc wyznaczonymi kryteriami możemy sprawić sobie wymarzony urlop z dobrym biurem podróży. I to za nieduże pieniądze.